niedziela, 5 maja 2013

Sadzimy rośliny do skrzynek

W maju sklepy są pełne doniczek z kwiatami. Jest z czego wybierać. Najwiecej kwiatów jest na stanowiska słoneczne. Najpopularniejsze są pelargonie, petunie, werbeny, aksamitki oraz niezapominajki. Na stanowiska cieniste wybieramy begonie i niecierpki.
 
Do sadzenia potrzebujemy: plastikowe lub ceramiczne skrzynki z otworami odpływowymi w dnie z otworami odpływowymi i podstawkami na wypływającą wodę, kermazutu do drenażu oraz ziemi przeznaczonej do kwitnących roslin doniczkowych. Jeśli podłoże bedziemy komponować sami, możemy do świeżej ziemi ogrodniczej dodać gliny i lekko zakwasić torfem. Po wyjęciu rosliny z doniczki rozluźniamy bryłę korzeniową, by poprawić bryłę korzeniową i wchłanianie wody i tym samym ułatwić przyjęcie się rośliny na nowym miejscu. Następnie ustawiamy ją w skrzynce, obsypujemy ziemią aż po sam brzeg i ugniatamy.
 
Roślin uprawianych w doniczkach nie należy sadzić zbyt głęboko, ale też nie za płytko. Dolne liście nie powinny się stykać z ziemią, a korzenie nie mogą pozostać na wierzchu. Powierzchnia ziemi powinna się znajdować 3 cm poniżej krawędzi doniczki. Po posadzeniu ugniatamy podłoże i obficie podlewamy. Nawozy stosujemy pod koniec miesiąca.
 






 
 
 
Pozdrawiam
 
Pani Ogrodnik 

piątek, 3 maja 2013

Sadzimy róże pienne

Tak tak wiem, że Róże to porą jesienną przeważają, ale dla grupy TYCH róż robimy wyjątek.! :)
 
Róże pienne sadzimy wiosną, by nie narazić młodych roslin uszkodzenia podczas zabezpieczania ich przed mrozem. Róże pienne tworzone sa przek okulizację dobrze krzewiacej się odmiany szlachetnej.Można je sadzić pojedyńczo na ratach i przed domem oraz uprawiać w donicach na tarasach.
Róże pienne potrzebują dużo wolnej przestrzeni- nie tylko po to aby mogły pięknie 'wyglądać, alepo to aby jesienią mozn było je przyciąć do ziemi i przykryc ziemią.
 
Stanowisko powinniśmy przygotować wcześniej. Glebę przekopujemy głęboko i użyźniamy materiałem ogronicznym- torfem, rozdrobniona korą obornikiem lub kompostem. Przed posadzeniem pojemnik z rośliną zanurzamy w wiadrze z wodą. Po wstawieniu bryły korzeniowej do dołka w dno wbijamy palik stabilizujący pień, a następnie zasypujemy korzenie. Po udeptaniu podłoża, podlewamy roslinę oraz podsypujemy korą lub torfem.
 
 
 
 
 
 
 
Słoneczne pozdrowienia
 
Pani Ogrodnik