czwartek, 18 kwietnia 2013

Pielęgnacja pnączy

 
 
Już po porządkach wiosennych możemy przystąpić do pielęgnacji pnączy: powojników, bluszczu, glicyni, aktinidi, trzmieliny, wiciokrzewu i winobluszczu.
Gdy rośliny rozpoczną wzorst , zaczynamy nawozić. Wszystkie pnącza oprócz aktinidii. Aktinidię zasilamy dopiero w maju, żeby zbyt szybko nie urosła, ponieważ szybko przymarza przed 15 maja. Wszystkie pnacza nawozimy nawozami wieloskładnikowymi długodziałającymi. Pod roślin młode i malo rozwinięte możemy podsypać podwójna dawkę nawozu. Wysypujemy go do kilku niezbyt głębokich otworów wokół rośliny.
Nawozimy na wiosnę i to starcza nam na cały okres wegeacyjny pnączy. Nie należy czekac z nawożeniem, aby nie przedłużać jesiennej wegetacji i nie narażać roślin na wczesnozimowy atak mrozu.

 
Powojnik
 
 
Bluszcz
 
 
Glicynia
 
Aktinidia
 
Trzmielina
 
 
Wiciokrzew
 
 
Winobluszcz
 
 
 
 
 
 
Pozdrawiam
 
Pani Ogrodnik
 
 
 

wtorek, 16 kwietnia 2013

Róże- jak przycinać?

 
 
 
 
Każdą grupę róż przycina się troszkę inaczej, dlatego zanim sięgniesz po sekator, powienieneś wiedzieć, do której grupy należy krzew.
 
Zawsze powinieneś:

Usuwać chore pędy,przymarznięte (ciemne, czarne) oraz bardzo cieńkie.
Przycinąć wiosną, gdy zaczynają wychodzić pąki.
Przycinąc pąki skośnie 1/2 cm powyżej zdrowego pąka skierowanego na zewnątrz  krzewu.
Usuwać przekwitnięte kwiaty.
Należy używać ostrego sekatora.

Róże rabatowe przycinamy do wysokości 15 cm nad ziemią, tak samo miniaturowe.

Róże wielkokwiatowe oraz wielokwiatowe odmian wysokich nalezy ciąć na wysokość 60 cm od ziemi, pozostawiając cztery-sześć oczek na pędzie. Niższe krzewy oraz róże pienne przycinamy na wysokość 30 cm.

Dzikie róże i parkowe nie wymagają corocznego cięcia, ale jedynie odmładzanie raz na pięć lat.
 
 
 
 
Pozdrawiam


                                                                     Pani Ogrodnik
 

wtorek, 9 kwietnia 2013

Zakładamy trawnik.??

 
 
Kwiecień był i jest  najlepszym wiosennym miesiącem założenia tarwnika. Prace warto zacząć na początku miesiąca (pielęgnacja trawnika) , poniewaz samo przygotowanie podłoża zajmie nam kilka tygodni.

Pierwszym i najważniejszym zabiegiem jest zniszczenie chwastów (perz,szczaw). Jeżeli nie chcesz używać środków chemicznych, przekop małe fragmenty podłoża i widłami amerykańskimi wykopujemy kłącza i korzenie. Następnie zagrabiamy ziemię i ręcznie wybieramy resztki. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie preparatów chwastobójczych, musimy odczekać co najmniej trzy tygodnie, zanim podejmiemy prace.
 
Po odchwaszczeniu przekopujemy wierzchnią warstwę gleby z kompostem lub gliną
 (na piachach) na głębokość szpadla. Czekamy dwa tygodnie, aż ziemia osiądzie, i nastepnie wyrównujemy podłoże, by nie było żadnych zagłębień i wybrzuszeń. Przed siewem wałujemy powierzchnię, a po kilku dniach spulchniamy ją grabiami na głębokość 5 cm.
 
 
 
 
 
 
 
 


poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Trawnik...

 
 
Nawet starannie wypielęgnowany trawnik odczuwa skutki tej przeciągającej się w tym roku zimy i wymaga naszej pomocy. Zabiegi zaczynamy, gdzy stopnieją resztki śniegu, temepratura się ustabilizuje, ziemia wyschnie.
 
Zaczynamy od starannego, wygrabienia zeschnietych resztek trawy i liści, mogacych być siedliskiem chorób. Do grabienia używamy grabi najlepiej miotlastych, tworzywo alumioniowe badź plastik. Metalowe grabie mogą uszkodzić darń, dlatego odradzam ich stosowanie w tych pierwszych zabiegach.
 
Aeracja (napowietrzanie)rozluźnia zbite podłoże i ułątwia dopływ powietrza, oraz innych składników pokarmowych do korzeni. Dzięki temu zabiegowi trawnik staje się gęstrzy, mocniejszy oraz szybciej się 'podnosi' po zimie. Do takiego zabiegu można wykorzystać aerator ręczny (walec z nakładka ze szpikulcami), może też być elektryczny (posiada wygięte druciki lub rurkowe kolce).
 
Wertykulacja waży zabieg, nacinanie darni. Dzięki temu zabiegowi, do korzeni naszej trawy dociera wiecej wody, powietrza i składników pokarmowych. Wertykulator nie posioada drucików, tylko noże tnące. Noże pozwalają rozluźnix starą sfilcowaną darń oraz ściąga mech.
 
 
 
Aerator i wertykulator w jednym.
 
 
                                                                                   Aerator ręczny

Aerator sandałowy
 
 
 
 
Pani Ogrodnik

piątek, 5 kwietnia 2013

Paleciakii

 
 
Od niedawna zauważyłam modę na 'paleciaki', tak pieszczotliwie nazywam meble ogrodowe,donice a nawet piaskownice z palet.
Często pomalowane na przyjemne dla oka kolory.
 Zafascynowały mnie, więc zaczełam wiecej szukać i szukać...
 Przedstawiam wam ulubione pośród moich znaleźionych w internecie.
Też macie, jakieś na oku??? Chętnie dołącze, do mojej galeriii...:))
 















Pani Ogrodnik

 
 
 
Ps. Zapraszam do polubienia mnie <33   
 
 
https://www.facebook.com/pages/Pani-Ogrodnik/492637964117092?ref=tn_tnmn